بخشنامه

بخشنامه

🔰 ابلاغیه جدید سازمان توسعه تجارت برای دستورالعمل ثبت مصارف پروانه های صادراتی/هشدار جدید به صادرکنندگان

▪️سازمان توسعه تجارت ایران با صدور ابلاغیه ای خطاب به ادارات کل صنعت، معدن و تجارت استانها با اعلام دستورالعمل ثبت مصارف پروانه های صادراتی اعلام کرد: در صورتیکه ذی نفعان ارتباط بین پروانه های صادراتی و ارز بازگشتی به کشور را برقرار ننمایند، پروانه های یاد شده علیرغم ایفای تعهدات ارزی مصرف نشده گزارش خواهند شد.

ابلاغیه جدید سازمان توسعه تجارت برای دستورالعمل ثبت مصارف پروانه های صادراتی/هشدار جدید به صادرکنندگان

▪️سازمان توسعه تجارت ایران با صدور ابلاغیه ای خطاب به ادارات کل صنعت، معدن و تجارت استانها با اعلام دستورالعمل ثبت مصارف پروانه های صادراتی اعلام کرد: در صورتیکه ذی نفعان ارتباط بین پروانه های صادراتی و ارز بازگشتی به کشور را برقرار ننمایند، پروانه های یاد شده علیرغم ایفای تعهدات ارزی مصرف نشده گزارش خواهند شد.

🔰تغییر یک شبه مقررات کسب و کار ممنوع شد

🔻دبیر کمیسیون اقتصادی دولت: با تصویب آیین نامه ماده ۲۴ محیط و کسب و کار، فاصله بین تصویب تا اجرا شدن مقررات حوزه کسب و کار بین یک تا سه ماه خواهد بود.

▪️طبق این آیین نامه، مصوبه زمانی که تصویب می‌شود قرار بر اجرا نیست و باید یک زمانی بین مصوبه تا اجرا باشد تا فعالان کسب و کار خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

عراق، ۸ بانک خود را از معامله به دلار منع کرد

▪️عراق همگام با برنامه دلارزدایی بریکس، هشت بانک خود را از انجام معامله با دلار آمریکا منع کرده است.

▪️سایر بانک‌های محلی، دیگر به ذخایر دلاری بانک مرکزی عراق دسترسی نخواهند داشت.

▪️این حرکت در جهت برنامه‌ بریکس است که قصد دارد از سلطه دلار آمریکا ممانعت کند./ ایرنا

🔰دستورالعمل اجرایی بند ط تبصره ۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور

♦️تکلیف گمرک در ارائه گزارش واردات گوشی های تلفن همراه

قانون بودجه سال ۱۴۰۲

تبصره ۷ بند ط

‌ط- حقوق ورودی رویه تجاری واردات گوشیهای تلفن همراه خارجی بالای ششصد (۶۰۰) دلار حداقل پانزده درصد (۱۵%) تعیین میگردد،
واردات گوشی در سایر رویه‌ها به مأخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) مکلف است منابع حاصل از اجرای این حکم را به ردیف درآمدی ۱۱۰۴۱۰ واریز کند تا صرف حمایت از توسعه زیرساختهای صنعت ریز(میکرو)الکترونیک گردد. واردات این کالاها از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی، نیز مشمول این حکم میشود .مسؤولیت تقسیم کار نهادی وظایف و راهبری تحقق این بند بر عهده کارگروه ویژه اقتصاد رقومی (دیجیتال) دولت قرار دارد.

🔰اصلاح آیین نامه اجرایی واردات خودرو سواری توسط جانبازان موضوع بند و تبصره ۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور

♦️واردات خودرو توسط جانبازان بدون کارت بازرگانی و پس از ثبت سفارش با تشخیص و تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران

مشروط بر اینکه خودرو وارداتی داری تاییدیه های محیط زیست ، استاندارد و خدمات پس از فروش باشند

▪️ حذف شرط عدم امکان فروش رسمی ، عادی و وکالتی تا پنج سال

واردات کالای مشابه داخلی ممنوع

بازرس ویژه رئیس‌جمهور:
🔻طبق قانون تا زمانی که امکان تولید داخل وجود دارد کسی نباید از خارج وارد کند مگر اینکه تولید داخل به اندازه نیاز کشور نباشد.‌

▪️حدود ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تعطیل و نیمه تعطیل در کشور با حدود ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار احیا شد که به واسطه احیای این پروژه‌ها ۱۵۰ هزار اشتغال در کشور ایجاد شده است.

▪️اهتمام دولت بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام به ویژه پروژه‌های ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و هیچ پروژه جدیدی در کشور تعریف و کلنگ‌زنی نخواهد شد.

✅تغییر در نحوه ارسال وضعیت تولیدی یا تجاری بودن ثبت سفارش به بانک*

📌سامانه جامع تجارت اعلام کرد: از این پس در زمان ارسال اطلاعات ثبت سفارش به بانک، فیلد نوع ثبت سفارش (از منظر تجاری یا تولیدی بودن) با توجه به حالت ثبت سفارش تکمیل خواهد شد. بنابراین برای پرونده‌هایی که حالت ثبت سفارش برابر با «نیاز تولید خود» باشد مقدار فیلد مذکور برابر با «تولیدی» ارسال خواهد شد. برای مواردی که حالت ثبت سفارش برابر با «مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید – دارای جواز تاسیس» است مقدار فیلد مذکور برابر با «تولیدی-دارای جواز تاسیس» ارسال خواهد شد و در غیر این صورت مقدار فیلد مذکور برابر با «تجاری» برای بانک ارسال خواهد شد.

▪️بدیهی است سامانه جامع تجارت در قبال پرونده‌هایی که حالت ثبت سفارش آنها به درستی انتخاب نشده و به موجب آن فیلد وضعیت تولیدی یا تجاری بودن ثبت سفارش خلاف واقع برای بانک ارسال می‌گردد، مسئولیتی نخواهد داشت.

🔰 افزایش مهلت توقف کالا و زمان ترخیص کالاها به ۵ ماه

وزیر اقتصاد:
بر‌اساس رایزنی‌های صورت گرفته برای اینکه کالاها متروکه نشده و املاک تملیکی ۲.۵ درصد جریمه نشود؛ مدت زمان ترخیص از ۳ ماهه به ۵ ماه افزایش یافته است.

گمرک باید در اعلام متروکه شدن کالاهایی که مشکل ارز دارند؛ مهلت دهد، اگر مشکلی در تامین ارز بانکی است، فعال اقتصادی جریمه نشود.

امور مالیاتی برای فعالان خوش حساب در مالیات مسیر سبز ویژه ایجاد کند، اگر اتاق بازرگانی شرکت‌هایی که دچار این مشکلند را معرفی کنند، سازمان مالیاتی این موارد را لحاظ می‌کند. تسنیم

🔰ضوابط جدید برای صادرکنندگان سیب درختی

🔻سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور ضوابط جدید صادرات محموله های سیب درختی را ابلاغ کرد.

▪️به گزارش اکسپورتنا، مریم جلیلی مقدم، سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با ارسال نامه ای با موضوع لزوم مشخص بودن محل تولید محموله های سیب درختی صادراتی اعلام کرد: با توجه به ضرورت مشخص بودن محل تولید محموله های سیب درختی ضروری است که صادرکنندگان از تاریخ 20 بهمن ماه سال جاری در زمان درخواست صدور گواهی فیتوسنتری برای صادرات محصول مذکور به تمامی کشورها، اطلاعات مربوط به محل تولید، نام تولیدکننده و نام مرکز سورتینگ بسته بندی، سردخانه محموله صادراتی سیب درختی را به کارشناس قرنطینه مسئول صدور گواهی فیتوسنتری ارایه نماین

حذف تعهد ارزی برای کشاورزان از سال آینده

بازرس ویژه رئیس‌جمهور:
▪️۷ هزار واحد تولیدی طی دو سال و نیم اخیر در کشور فعال شده که قبلاً راکد بوده و بیش از ۱۵۰ هزار شغل ایجاد شده است.

▪️تعهد ارزی برای کشاورزان از سال آینده حذف می‌شود، این موضوع در لایحه برنامه هفتم دیده شده و به مجلس رفته، مجلس هم آن را تصویب کرده و به شورای نگهبان رفته است.

▪️دولت کاهش تعرفه برخی کالاهای صادراتی مانند پیاز را با جدیت پیگیری کرد و نتیجه هم گرفت، اما اصلاح قانون زمان‌بر است و باید آن را پیگیری کرد.

🔶*برقراری الزام استفاده از شناسه کالا هنگام ثبت‌سفارش در تعرفه‌ 40169300*

📣 قابل توجه بازرگانان محترم؛

⏪درج شناسه کالا جهت ثبت‌سفارش تعرفه 40169300 (درز بند، واشر و ساير درزگيرها) در سامانه جامع تجارت الزامی شده است.

✅در حال حاضر امکان اخذ شناسه کالا برای کالاهای ذيل این تعرفه‌ فراهم شده است.

⚠️جهت مشاهده سرفصل‎‌های کالایی مرتبط با هر تعرفه، لازم است کاربران به مسیر “عملیات شناسه کالا>ثبت کالای جدید> فرم انتخاب سرفصل” در سامانه جامع تجارت مراجعه نمایند.

👌چنانچه کالايي ذيل اين تعرفه‌ وجود دارد که امکان اخذ شناسه کالا براي آن فراهم نشده است، لازم است از طريق گزينه “ثبت و پيگيري مشکل” در سامانه جامع تجارت، گروه *شناسه کالا* ، شاخه *درخواست ایجاد سرفصل کالا* با موضوع “ایجاد سرفصل در تعرفه دارای الزام شناسه کالا” به واحد پشتیبانی سامانه ارسال گردد

🔰 کاهش عوارض صادراتی محصولات خام و نیمه خام تصویب شد

▪️مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: کاهش عوارض صادراتی محصولات خام و نیمه خام در کمیسیون اقتصادی دولت و سپس هیات دولت تصویب شد.

🔰تصمیمات مهم دولت برای صادرکنندگان کالا از محل ورود موقت/ خبر خوش برای برخورداری صادرکنندگان از معافیت مالیاتی صادرکنندگانی که از محل ورود موقت در ایفای تعهدات ارزی قصوری نداشته اند

▪️ کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات، ضوابط جدیدی برای برخورداری صادرکنندگان از محل ورود موقت کالا از معافیت های مالیاتی اعلام کرد.

▪️بر اساس این ابلاغیه که نسخه ای از آن در اختیار کنفدراسیون صادرات ایران قرار گرفته، درخواست متقاضیانی که ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغیه این مصوبه در دبیرخانه سازمان توسعه تجارت  ثبت و جهت بررسی زمان تحویل مستندات در تاریخ های اولیه به گمرک ایران ارسال شود تا چنانچه مغایرتی در تاریخ مستندات ارایه شده با تاریخ اولیه وجود داشته باشد، گمرک نسبت به بررسی و اعلام آن ظرف مدت ده روز کاری به سازمان توسعه تجارت اقدام نماید

▪️بر اساس این مصوبه رفع تعهد ارزی فرش و صنایع دستی در سال ۱۴۰۲، بر اساس مصوبه اعلامی وزارت صمت مبنی بر رفع تعهد ارزی به میزان واردات مواد اولیه(۱۰، ۱۵ و ۲۵ درصد)خواهد بود.

تشکیل شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی

▪️سرعت تامین ارز واردات کالا افزایش یافت

🔹وزیر اقتصاد در صد و هجدهمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از افزایش سرعت تامین ارز واردات کالا در ماه های پایانی سال خبر داد.

🔹نظام تامین ارز در ۱.۵ ماه مانده از سال نیز، در کوتاه ترین زمان ممکن، ارز مورد نیاز واردات را با نرخ رسمی تامین کند.

🔹افزایش سرعت تامین ارز در روزهای اخیر خود را در ثبت سفارش ها نشان میدهد.

🔸شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بعد از هفت ماه با تغییر رییس اتاق بازرگانی برگزار شد؛ جلسات شورای گفتگو باید یک بار در  هر ماه برگزار شود.

♦️ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده از مناطق آزاد طی روزهای آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت:
🔹تاکنون ۳۱ هزار خودرو ثبت سفارش شده که همین لحظه نیز خودرو بر روی کشتی است.

🔹آیین نامه آماده شده و طی روزهای آینده ابلاغ خواهد شد.

🔹بنده پاسخگوی وعده قبلی‌ها نیستم.

🔹واردات خودرو هر روز انجام می‌شود./ایسنا

🛑مهم

🔻مصوبه هیأت وزیران در خصوص تمدید اعتبار ثبت سفارش

▪️کلیه کالاهایی که تا قبل از این تصویب‌نامه به گمرک اظهار شده و ثبت سفارش آن در طول انحام تشریفات گمرکی تمدید شده یا می شود از تاریخ ثبت اولیه تا انتهای اعتبار ثبت سفارش تمدید شده معتبر تلقی می شود.

🔰رئیس بنیاد شهید: جانبازان خودشان هم می‌توانند خودرو وارد کنند

▪️مطابق قانون بودجه جانبازان بالای ۵۰ درصد مشمول طرح واردات خودرو می‌شوند.▪️یکی از ممنوعیت‌ها برای جانبازان این است که تا ۵ سال حق فروش ندارند. در مصوبهٔ جدید خود جانبازان هم می‌توانند خودرو را وارد کنند و الزاما از طریق شرکت‌ها اقدام نکنند

🔵 مهلت الصاق یا انتقال گواهی اسقاط واردکنندگان کشنده‌ها تا ۲۲ بهمن تمدید شد

رییس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده:

🔸واردکنندگان کشنده‌ها که در صفحاتشان گواهی اسقاط دارند، فقط تا پایان دهه فجر فرصت دارند تا نسبت به الصاق وارداتشان یا واگذاری آن‌ها اقدام کنند.

🔸با توجه به اینکه به‌زودی آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو ابلاغ می‌شود، از چندی پیش امکان انتقال گواهی‌های اسقاط واردکنندگان کشنده‌ها به صفحات سایر واردکنندگان فراهم شده است.

🔸واردکنندگانی که قصد انتقال گواهی‌های اسقاط را دارند، باید در سامانه ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده به نشانی nnhk.ir کاربری ایجاد و مدارک لازم را بارگذاری کنند

🔰ابلاغ دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر ارز / اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام همراه مسافر

🔻ورود ارز و اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام مجموعا تا سقف ده هزار یورو یا معادل آن مجاز است
▪️خروج ارز و اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام تا سقف پنج هزار یورو یا معادل آن از مرز های هوایی و تا سقف دو هزار یورو یا معادل آن از مرز های زمینی ریلی و دریایی مجاز است

▪️خروج ارز / اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام توسط رانندگان بخش حمل و نقل بین المللی به مقصد کشورهای همسایه دارای مرز مشترک تا سقف 2000 یورو و برای سایر کشورها تا سقف 5000 یورو مجاز است

▪️گمرکات مستقر در مبادی ورودی و خروجی کشور ملزم به هماهنگی لازم با بانک ملی و مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی می باشند

🔰نحوه دریافت مالیات از حساب‌های بانکی اعلام شد

👤مهدی موحدی بکنظر، سخنگوی سازمان امور مالیاتی:
▪️فعالان اقتصادی مطلع باشند که وجوه غیردرآمدی به حساب‌های تجاری واریز نشود؛ چراکه درآمد تلقی می‌شود.

🔹هر واریزی به حساب تجاری، درآمد تلقی می‌شود و لزوما به این معنی نیست که از این درآمد مالیات اخذ می‌شود. چرا که همه واریزی‌ها مشمول مالیات نمی‌شوند و درآمد یا فروش تلقی می‌شود. همچنین ممکن است یک درآمد یا فروشی اساسا مشمول مالیات نشود یا یک فروش آن اندازه نباشد که مشمول مالیات شود.

🔹اگر حساب شخصی به عنوان حساب مشکوک به فعالیت‌های تجاری شناسایی شد لزوما به این معنا نیست که می‌توانیم از او مالیات بگیریم بلکه ادعای اثبات غیردرآمدی بودنش با صاحب حساب است. یعنی صاحب حساب می‌تواند ادله و مدارکی ارایه دهد که این واریزی برای مثال مربوط به صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی یا فروش ملک است. در غیر این صورت واریزی‌های بیش از سقف تعیین شده به عنوان درآمد محسوب می‌شود تا به اتکای آن سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی به فعالیت اقتصادی فرد اقدام کند.

🔰سقف خرید شمش طلا افزایش یافت

▪️با تصمیم بانک مرکزی شیوه نامه حراج حضوری شمش طلا با تغییراتی همراه شده که طبق آن شرایط جدید خرید خرد و عمده ی شمش طلا در این حراج ها تشریح شده است.▪️متقاضی خرید می‌تواند در حراج خرد حداقل یک و حداکثر ۵ قطعه شمش طلای یک کیلوگرمی خرید کند؛ سقف خرید خرد در هر هفته تقویمی، صرفا ۵ قطعه شمش طلای استاندارد خواهد بود.

▪️متقاضی خرید در حراج عمده نیز مجاز به خرید حداقل یک و حداکثر ۴ بسته شمش طلای استاندارد است؛ هر بسته شمش طلای استاندارد در مرکز مبادله ارز و طلای ایران حاوی ۵ قطعه شمش یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ در هزار است. گفتنی است، سقف خرید عمده در هر هفته تقویمی صرفا ۲۰ قطعه شمش طلای استاندارد است.

🔰پنج گذرگاه مرزی به ایران و پاکستان اضافه می‌شود

وزیر امور خارجه پس از دیدار با مقامات با پاکستان:
▪️این گفتگوها ناظر بر این بود که ما همکاری های اقتصادی، تجاری، گردشگری، انرژی و در سایر حوزه‌های مورد توافق را با سرعت بیشتری تداوم ببخشیم.▪️همچنین اتفاق نظر داریم در یک جدول زمان بندی شده مورد توافق، پنج گذرگاه مرزی به گذرگاه‌های موجود اضافه شود.

▪️مرزهای ما مرزهای همکاری‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری بشود./تسنیم

دستور اژه‌ای برای رفع مشکل کالاهای ته‌لنجی

‌رئیس قوه قضائیه :
▪️‌یکی از مشکلات در استان بوشهر، مسئله ته‌لنجی‌هاست؛ برخی کالا‌های ته‌لنجی که با مجوز وارد شهر‌ها می‌شوند به سبب عدم برخورداری از شناسه، ممکن است به عنوان کالای قاچاق شناسایی و توقیف شوند.

▪️در این زمینه وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات تدابیر مقتضی را اتخاذ کنند تا مردم بوشهر نیز که اقتصادشان با دریا گره خورده متضرر نشوند.

▪️ممکن است کسانی بخواهند از این وضعیت سوءاستفاده کنند و کالای قاچاق وارد کنند که باید این مقوله نیز مورد توجه قرار گیرد.

📌معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران خبر داد

🔸حجم تجارت خارجی کشور به ۱۲۶ میلیارد دلار رسید/۱۷ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی در ۱۰ ماهه سال جاریحجم تجارت خارجی کشور (مجموع صادرات‌ و واردات) در ۱۰ ماهه سال جاری با احتساب صادرات نفت خام، خدمات فنی و مهندسی و برق به ۱۲۶ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۴۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، محمد رضوانی‌فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با اعلام این خبر گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری با احتساب صادرات نفت خام، خدمات فنی مهندسی و برق شاهد بیش از ۱۷ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی بوده ایم.

رضوانی‌فر در خصوص آمار صادرات غیر نفتی به استثنای صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۱۱۳ میلیون تن کالا به ارزش ۴۰ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

وی اظهار داشت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۲۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار نفت، ۷۸۰ میلیون دلار خدمات فنی مهندسی و ۳۰۰ میلیون دلار برق صادر شده است. که بدین ترتیب مجموع صادرات کشور در این مدت به رقم ۷۱ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار رسیده است.

به گفته وی این میزان کالاهای صادراتی بدون احتساب صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی و صادرات از محل تجارت چمدانی به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹/۳۹ درصد افزایش و از حیث ارزش ۱۱.۴۴ کاهش داشته است.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با اشاره به افزایش واردات به لحاظ وزنی و ارزشی اظهار داشت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۳۲ میلیون و ۶۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۵۴ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان به لحاظ وزنی ۵.۸۵ درصد و از حیث ارزش ۱۱.۵۹ درصد افزایش داشته است.
وی در خصوص سه قلم عمده کالاهای صادراتی گفت: در این مدت گاز طبیعی مایع شده با ۳ میلیارد دلار، پروپان مایع شده با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و متانول با ۲ میلیارد دلار سه قلم عمده کالای صادراتی بودند.

رضوانی‌فر افزود: در بین ۱۰ قلم عمده کالاهای صادراتی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با ۵۲.۶۹ درصد، محصولات نیمه تمام از آهن یا از فولادهای غیر ممزوج با ۳۱.۸۷ درصد از بیشترین رشد به لحاظ ارزشی در بین ۱۰ قلم عمده کالای صادراتی برخوردار بوده اند.

به گفته وی، گاز طبیعی مایع شده با ۵۷.۹۲ درصد، پروپان مایع شده با ۲۵.۶۵ درصد و بوتان مایع شده با ۱۱.۲۱درصد به لحاظ ارزشی در ۱۰ ماهه سال جاری  بیشترین کاهش در ارزش را در بین ۱۰ قلم عمده کالای صادراتی به خود اختصاص دادند.
متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی در این مدت با ۱۹ درصد کاهش به ۳۵۸ دلار رسید.

رضوانی‌فر در خصوص ۵ کشور اول مقصد صادراتی کشورمان افزود: در این مدت ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کالا به چین، ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به عراق، ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به امارات متحده عربی، ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به ترکیه و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به هند صادر شد. بدین ترتیب ۷۵ درصد از وزن و ۷۴ درصد از ارزش کل صادرات کشور در ۱۰ ماهه سال جاری به ۵ کشور فوق الذکر صادر شد.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص سه قلم عمده کالاهای وارداتی در ده ماهه سال جاری اظهار داشت: در این مدت ذرت دامی با ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، گوشی تلفن همراه با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و دانه سویا با یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سه قلم عمده کالای وارداتی بودند.

به گفته وی در این مدت واردات طلا به اشکال خام، قطعات منفصله اتومبیل‌های سواری و گوشی تلفن همراه در بین ۱۰ قلم عمده کالای وارداتی از بیشترین افزایش به لحاظ ارزش و برنج، گندم و جو به استثنای بذر از بیشترین کاهش برخوردار بودند.
رضوانی فر اظهار داشت: امارات متحده عربی با ۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، چین با ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۶ میلیارد دلار، آلمان با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ۵ کشور عمده طرف معامله واردات در ۱۰ ماهه سال جاری بودند