اخبار

اخبار

جزییات محدودیت‌های جدید تراکنش‌های بانکی در ایران

بانک مرکزی برای تراکنش‌هایی بانکی محدودیت‌های تازه وضع کرد که عبارتند از:

۱. اینترنت بانک و دستگاه کارتخوان:
سقف تراکنش برای هر کارت حداکثر ۵۰ میلیون تومان و سقف برداشت چند کارت هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان در شبانه روز.

۲. موبایل بانک و اپلیکیشن‌های پرداخت:
سقف موبایل بانک ۱۵ و سقف اپلیکیشن پرداخت ۵ میلیون تومان.

۳. خودپردازها:
حداکثر برداشت وجه ۲۰۰ هزار تومان و سقف انتقال وجه کارت در روز ۱۰ میلیون تومان.

۴. حواله ساتنا:
حداقل مبلغ قابل انتقال ۱۵ میلیون تومان و شرط انتقال وجه مراجعه حضوری به شعب بانک.

۵. حواله پایا:
سقف انتقال حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان و شرط انتقال وجه مراجعه حضوری به شعب بانک.

نکته:

– همچنین اگر فردی ۱۰۰ میلیون تومان با استفاده از حواله ساتنا انتقال دهد دیگر امکان انتقال با حواله پایا را نخواهد داشت.
– اگر ۵۰ میلیون تومان با حواله ساتنا انتقال دهید، امکان ۵۰ میلیون تومان دیگر نیز با حواله پایا یا مجدداً با حواله ساتنا وجود دارد.

ابلاغیه جدید سازمان توسعه تجارت برای دستورالعمل ثبت مصارف پروانه های صادراتی/هشدار جدید به صادرکنندگان

سازمان توسعه تجارت ایران با صدور ابلاغیه ای خطاب به ادارات کل صنعت، معدن و تجارت استانها با اعلام دستورالعمل ثبت مصارف پروانه های صادراتی اعلام کرد: در صورتیکه ذی نفعان ارتباط بین پروانه های صادراتی و ارز بازگشتی به کشور را برقرار ننمایند، پروانه های یاد شده علیرغم ایفای تعهدات ارزی مصرف نشده گزارش خواهند شد. 

چرا سرمایه گذاران خارجی از بازار سهام چین خارج می‌شوند و به هند و ژاپن می‌روند؟

🔹 ارزش بازار سهام چین و هنگ کنگ از زمان اوج خود در سال ۲۰۲۱ میلادی حتی با وجود افزایش ۱۴ درصدی ارزش سهام آمریکا و افزایش ۶۰ درصدی ارزش سهام هند کاهشی تقریبا ۷ تریلیون دلاری را تجربه کرده است. این کاهش ارزش سهام نشان دهنده یک مشکل اساسی است. سرمایه گذاران خارج از کشور و سرمایه گذاران در داخل چین زمانی دولت آن کشور را به عنوان یک مباشر قابل اعتماد اقتصادی قلمداد می‌کردند. اکنون این اعتماد از بین رفته و پیامد شدیدی برای رشد چین دارد.

نماینده مجلس: از طرفی قیمت اینترنت را افزایش می‌دهند، از طرفی سرویس خدمتی هم نداده اند/اینترنت و ضعف‌های زیرساختی مردم را کلافه کرده

علیرضا بیگی، نماینده مجلس:

🔹مردم خود را با کشور‌های همسایه مقایسه می‌کنند

🔹بیش از چهار بار سوال از وزیر رای آورد، اما مجلس ملاحظات خود را داشت.

قانون جدید استرالیا: کارمندان می‌توانند در ساعات غیراداری پاسخ کارفرمای خود را ندهند

🔹سنای استرالیا طرحی با نام حق جدایی از کار تصویب کرده که به کارمندان اجازه می‌دهد تا در خارج از ساعات اداری، تماس‌ها و پیام‌های کاری را نادیده بگیرند. بدین‌ترتیب استرالیا هم به جمع کشورهایی می‌پیوندد که قوانین مشابهی را برای ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و کاری افراد اجرا می‌کنند.

🔹«آنتونی آلبانیزی»، نخست‌وزیر استرالیا، در نشست خبری دراین‌باره گفت: «کسی که دستمزد ٢۴ ساعته دریافت نمی‌کند، نباید به‌خاطر اینکه ٢۴ ساعته در دسترس نیست، جریمه شود

دریافت مالیات ارزش افزوده جدید از واردات با پیگیری گمرک لغو شد

  • با پیگیری گمرک ایران اختلاف در وصول مالیات ارزش افزوده جدید از واردات با اخذ نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری ملغی شد.

  • به گزارش خبرنگاران اقتصادی با پیگیری گمرک  ایران اختلاف در وصول مالیات ارزش افزوده  جدید از واردات با اخذ نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری ملغی شد.لازم به ذکر است در همین راستا در مکاتبه ای که رییس امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی داشته،اعلام کرده که واریز دوازده در هزار ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به خزانه ملغی شد. در این نامه امده است؛

  • حکم ماده(42)قانون مالیات بر ارزش افزوده 1400/3/2 مجلس شورای اسلامی که در ذیل فصل نهم(تخصیص،انتقال و توزیع مالیات)ذکر شده صرفا مربوط به توزیع مالیات بر ارزش افزوده مقرر در ماده(7) قانون مذکور نمی باشد.

  • پیش تر اعلام شده بود، به استناد ماده(42) قانون مالیات بر ارزش افزوده،گمرک ایران مکلف شده تا بخشی از ارزش گمرکی کالاهای وارداتی را به وزارت کشور واریز کند. به طور دقیق تر گمرک  ایران موظف است معادل  12 در هزار ارزش گمرکی کالاهای وارداتی که حقوق ورودی آن هر ماه وصول می شود را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور(سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور)واریز کند.

  • ريیس سازمان  توسعه تجارت با هدف برنامه ریزی مناسبات تجاری میان ایران و عربستان سعودی میزبان سفیر این کشور در تهران شد.

  • محور این مذاکرات که با همت صندوق سرمایه گذاری و توسعه فرصت های شغلی ایران و عربستان انجام شد.برنامه ریزی جهت شروع و توسعه روابط تجاری میان ایران و عربستان بود و طرفین با استقبال از اعزام هیأت های تجاری به ایران و عربستان بر لزوم حضور فعال در نمایشگاه های کشور مقابل تاکید کردند.

  • در 6 ماه سال جاری 6 میلیون  و 435 هزار و 141 دستگاه گوشی تلفن همراه به دو شیوه تجاری و مسافری وارد کشور شده است.

  • ارزش این میزان گوشی تلفن همراه 1 میلیارد و 344 میلیون  و 187 هزار دلار بوده است.

  • تعرفه تجاری ایران و روسیه صفر می شود:(میر کریمی) عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه: تا پایان سال تعرفه تجاری ایران و روسیه صفر می شود.تجارت با پول ملی.تجارت ازاد و گشایش مرز های گمرکی ایران با روسیه .ارمنستان.بلاروس به زودی انجام می شود.

  •  در حالی که با قدرت گرفتن طالبان صادرات دو میلیارد دلاری ایران به افغانستان قطع شد.حالا شرط طالبان برای تجارت با ایران صادرات کالا به ازای واردات و عدم درخواست استاندارد برای کالاهای صادراتی است.